٨۸۵۴۳۵۶۱-٠٢١

  • خانه
  • اخبار
  • مغز را آی‌بی‌ام ساخته تا ابررایانه ها را در کوله پشتی بگذارید

مغز را آی‌بی‌ام ساخته تا ابررایانه ها را در کوله پشتی بگذارید

این مغز را آی‌بی‌ام ساخته تا ابررایانه ها را در کوله پشتی بگذارید/ ببینید

از ظهور نمونه اولیه مغز شبیه‌سازی‌شده انسان به‌صورت تراشه توسط آی‌بی‌ام سه سالی می‌گذرد اما آنچه مشاهده می‌کنید جدیدترین دستاورد این کمپانی است که با الهام از سیستم عصبی مغز انسان توسعه‌یافته و قدرت پردازش داده‌های حسی را به‌صورت موازی داراست.

نسخه جدید تراشه موسوم به SyNAPSE Chip (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics) ترکیبی از 1 میلیون یاخته عصبی انگیزش پذیر، 256 میلیون سیناپس یا همایه و 4096 هسته نئوسیناپس است که برای نفس کشیدن نیاز به 70 میلی وات انرژی دارد.

آنچه از این نوع تراشه‌ها انتظار می‌رود پردازش داده‌های حسی به‌صورت موازی است که درشت شبیه به فعالیت مغز انسان باید باشد.

به‌صورت سنتی هر چه عملیات پردازش بیشتر باشد نیاز به انرژی نیز بیشتر خواهد بود اما تراشه‌های سیناپس آی‌بی‌ام نسل جدیدی از تراشه‌هاست که انرژی بسیار کمی مصرف می‌کنند.

دکتر دارمندرا مودا از دانشمندان آی‌بی‌ام در مورد مصرف انرژی برای ابررایانه‌هایی که با این نوع تراشه‌ها کار خواهند کرد مثال باتری سمعک را می‌زند و می‌گوید قدرت محاسباتی تراشه‌های سیناپس مبتنی بر زبان جدید برنامه‌نویسی است.

این پروژه آن‌قدر مهم بوده که برنامه‌ای بنام دانشگاه سیناپس تأسیس‌شده و دارپا (بخش تحقیقات وزارت دفاع امریکا) روی آن 53 میلیون دلار سرمایه‌گذاری اولیه کرده است.

با محقق شدن این پروژه ابررایانه‌هایی را خواهید داشت که در کوله‌پشتی‌تان جای خواهد گرفت.

منبع: انگجت